„Prarasto laiko beieškant. Svano pusėje“

Knygos viršelis (1)

Ką tik perskaičiau Marcel Proust romanų ciklo „Prarasto laiko beieškant“ pirmąjį tomą „Svano pusėje“. Prie šio kūrinio grįžtu antrą kartą ir šįkart jis man paliko didesnį įspūdį nei prieš kiek daugiau nei dešimt metų. Rodos, dabar knygose vertinu kitokius bei daugiau dalykų – ne tik bendrą kūrinio atmosferą, idėjos originalumą ar temos artimumą man pačiai, bet ir žodyno turtingumą, intelektinį intensyvumą, tai, kiek knyga išplečia akiratį. Šiuos dalykus radau „Svano pusėje“.

Knygą skaityti buvo sunku, kaip savo atsiliepimuose rašo daugelis kitų skaitytojų. Tekstas „tirštas“, kupinas sudėtingiausių metaforų, istorijos bei menotyros žinių, vienas sakinys kartais tęsiasi per visą pastraipą ir jame sutalpinti tokie skirtingi vaizdiniai, jog sunku visa aprėpti. Todėl, jei nori suprasti, esi priverstas skaityti lėtai. Toks skaitymas yra protinis darbas, kartais nuobodus, bet po kurio laiko panyri į tekstą ir imi juo mėgautis. Man patiko vaizduojamos aplinkos rafinuotumas, veikėjų subtilumas, turtingas žodynas ir geras vertimas, taip pat tai, kaip įžvalgiai ir detaliai autorius aprašo žmonių vidinį pasaulį, mintis ir jausmas. Kartais net atrodydavo, jog perlenkiama lazda ir tikrovėje žmogus negalėtų būti toks susipainiojęs bei kupinas prieštaravimų, bet gal kaip tik galėtų ir būna, gal per skubėjimą, siekdami paprastumo ir vengdami diskomforto ne viską įsisąmoniname.

Marcel Proust (2)

Kūrinyje meistriškai užfiksuotas žmogaus patirties daugialypiškumas, sudėtingi ryšiai tarp įspūdžių ir atminties, visas tas dažniausiai nematomas realybės klodas, kurį imi pastebėti daugiau laiko praleidęs su tekstu. „Prarasto laiko beieškant“ suteikia galimybę pagyventi lėtai ir giliai, ko dabar man ir norėjosi. Tiesa, skaitydama ne viską suprasdavau ir dėl to irzau, bet ilgainiui įpratau neaiškias vietas paleisti, kaip paleidžiamas nesuprastas eilėraštis. Norėčiau prie šios knygos dar kartą sugrįžti, jaučiu dar likus didelį potencialą ją suvokiant – pavyzdžiui, beskaitant galima susipažinti su visais ten minimais meno kūriniais bei geografinėmis vietovėmis (yra net tam skirtų atskirų leidinių, kaip E. Karpeles “Paintings in Proust: A Visual Companion to In Search of Lost Time”).

Kalbant apie siužetą, pirmoje kūrinio dalyje pasakotojas prisimena savo vaikystės apsilankymus Kombrė miestelyje, ten stebėtą gamtą, architektūros paminklus, sutiktus žmones. Vienas iš jų yra ponas Svanas, tampantis pagrindiniu veikėju antroje dalyje, kur aprašoma jo meilės (daugelio akyse nederamos) kokotei Odetei istorija.

Visi septyni “Vagos“ leidyklos išleisti “Prarasto laiko beieškant“ tomai (3)

Trečioje dalyje vėl grįžtama prie pasakotojo prisiminimų, šįkart apie jo kiek vėlesnes dienas Paryžiuje, pasivaikščiojimus Eliziejaus laukuose bei meilę pono Svano dukteriai Žilbertai. Įveikus šią dalį toliau laukia jau kita knyga – antrasis romanų ciklo tomas „Žydinčių merginų šešėlyje“.

Tekstai, kurių norisi imtis pabaigus „Svano pusėje“: kitos „Prarasto laiko beieškant“ dalys, Proust‘o biografija, A. de Botton „Kaip Prustas gali pakeisti jūsų gyvenimą“ ir S. Zweig „Vakarykštis pasaulis: europiečio prisiminimai“, kurioje vaizduojama prieš Pirmąjį pasaulinį karą Europoje klestėjusi bei po jo prarasta epocha, atgyjanti M. Proust romanų cikle.

 

Įraše panaudotų iliustracijų šaltiniai:

1 – https://knygos.lt

2 – https://lithub.com

3 – https://www.varle.lt

 

P. S. Atsiliepimas apie antrą romanų ciklo tomą.

 

 

3 komentarai “„Prarasto laiko beieškant. Svano pusėje“

  1. Atgalinė nuoroda: M. Proust „Žydinčių merginų šešėlyje“ | Užšalusi jūra

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s